EMPATİ DEVRİMİ

Empati dendiğinde aklınıza ilk ne geliyor? Aklınıza ilk gelen kendinizden başka birinin yaşadığı zorluk ya da sıkıntılara üzülmekse empati konusunda yanlış bir fikre sahipsiniz demektir. Çünkü empati bundan çok daha fazlası.

01092015 empati a rengi-page-001Empati bir duygulanım durumundan ziyade bakış açımızda bir değişiklik, ruhsal bir yer değiştirme, bizi birbirimize yaklaştıran büyülü bir yetenektir. Üstelik hepimiz bu eşsiz empati yeteneğiyle dünyaya geliyoruz ancak ortalama dört yaşına kadar bakış açımız kendimize ait olmayı sürdürüyor. Dört yaşın üzerindeki çocuklar ise bakış açılarını değiştirmeyi, kendilerini başkalarının yerine koymayı ve empati yeteneklerini kullanmayı yavaş yavaş keşfediyor. İşin kötü yanı insan aynı hızla empati yeteneğini unutmaya da meyilli. Dünya yüzündeki birçok kavganın, savaşın ve insanların birbirlerine çektirdikleri birçok acının kaynağındaki sorun da empati eksikliği. Peki insanoğlu zaman içerisinde yitirdiği empati yeteneğini geri kazanabilir mi? Dahası empati yeteneğinin geri kazanılması insanlığı iyiye götürecek anahtar olabilir mi?

Nail Kitabevi’nin yakında raflarda yerini alacak olan yeni kitabı Empati insanlığın bu özel yeteneğini keşfetmek isteyenler için bir başucu kitabı niteliğinde. Roman Krznaric’in imzasını taşıyan Empati empatinin ne olduğu, hayatımızı nasıl iyiye doğru götürebileceği ve empati yeteneğimizi geliştirmenin önündeki engellerin nasıl kaldırılacağı konusunda kapsamlı bir rehber niteliğinde. Empati yeteneğimiz hakkındaki görüşlerini çoğu zaman bütün dünyaca tanınan siyasi liderlerden, bilim adamlarından, kanaat önderlerinden, sanatçılardan ve empati yetenekleriyle dünyayı değiştirmeyi başarmış sıradan insanlardan örneklerle çeşitlendiren Krznaric’in son derece sade, samimi ve açık bir anlatımı var.

Üstüne üstlük empati sadece insanlara has bir özellik de değil. Yunuslardan gorillere, şempanzelerden bonobolara kadar birçok başka canlıda da bulunan empatinin köklerine indikçe onun yaradılışa özgü bir ödül olduğuna ikna olacak ve yaralı bir kuşa yardım etmeye çalışan şempanze Kuni’nin öyküsünü okuyunca sandığınızdan da fazla şaşıracaksınız.

Empati yeteneğiniz geliştikçe dünyaya, çevrenize, hatta kendi hayatınıza bakışınız değişecek, davranış biçimleriniz gelişecek ve yaşadığınız dünya ile bağlarınız güçlenecek. Empati yeteneği dünyaya yayıldıkça belki de barış bir ihtimal olmaktan çıkıp bizim gerçekliğimiz haline gelecek. Empati bir gün muhakkak dünyayı değiştirecek. Bu yüzden size empati yeteneğinizi geliştirmenin kapılarını açacak bu kitabı kaçırmayın. Empati Nail Kitabevi etiketiyle çok yakında raflarda! Şimdiden iyi okumalar dileriz.

Empati

Yazan: Roman Krznaric

Çeviren: Burcu Erdoğan

Nail Kitabevi – Eylül 2015

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s