O BİR UÇAK! O BİR GÖKTAŞI! HAYIR, O BİR PASTA!

gokyuzundengelenİtalyan çocuk edebiyatının babası sayılan Gianni Rodari Can Çocuk etiketiyle Türkiye’de de raflarda. Rodari yazarlığın yanı sıra önemli bir eğitimci ve Reggio Emilia yaklaşımının da önemli bir temsilcisi. Yaratıcılığıyla çocukların dünyasına girmekte hiç zorlanmayan ve çocuklar tarafından da bir yetişkin olarak değil, bir akran olarak kabul edilen biri Rodari.

Gökyüzünden Gelen Pasta kendi kendine okuyabilme aşamasına gelmiş çocuklar ve her yaştan yetişkin için adeta bir mutluluk kaynağı. Sahi kim bir sabah uyanıp da gökyüzünde dev bir pasta görünce mutlu olmaz ki? Evet aslına bakarsanız, gökyüzünden gelen bir pasta bir mahalleyi ikiye ayırabilir: Bunun gerçekten de leziz mi leziz bir pasta olduğunu düşünenler ve bunun bir Marslı saldırısı olduğunu düşünenler. Trullo Mahallesi sakinleri için de durum farklı değil. Hikayemiz bir sabah vakti mahallenin üzerinde beliren dev bir pastayla başlıyor. “Büyükler” bunun bir Marslı istilası olduğundan çok eminler ve hemen alarm durumuna geçiyor. Herkes korku içinde, kimse evinden çıkamıyor.  Elbette kahramanlarımız Paolo ve Rita dışında! Paolo bunun bir uzay gemisi olması ihtimaline inansa da Rita pastanın gerçekten çok lezzetli olduğuna çok emin. Ve sonunda bir iddiaya giren ikiliye düşüyor tepelere tırmanıp pastayı “kontrol etme” görevi.

İtalyan ve Türk kültürleri arasındaki benzerlik kitabı Türk çocukları için daha da tanıdık hale getiriyor. Rodari’nin çocukların zihninin çalışma biçimini benimseyen üslubu ve anlatımı sayesinde çocukların önünde kolaylıkla dahil olabilecekleri macera dolu ve eğlenceli bir dünya seriliyor. Okulların açılmasına sayılı günler kala çocuklarınız için güzel bir seçim Gökyüzünden Gelen Pasta. İyi okumalar dileriz!

Gökyüzünden Gelen Pasta
Yazar: Gianni Rodari
Çeviren Eren Cendey
Yayınevi: Can /Çocuk
104 sayfa
10 TL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s