Seçtiklerimiz ve Vazgeçtiklerimiz

Dillere pelesenk olmuş bir laf vardır: “Her seçiş bir vazgeçiştir,” derler. Peki bu ne kadar doğru? Hayat yakalabildiklerimiz ve elden kaçırdıklarımızdan mı ibaret? Psikanalist ve yazar Adam Phillips’in Metis Yayınları’ndan çıkan Kaçırdıklarımız adlı kitabı da bu kaçınılmaz duruma atıfta bulunuyor.

kacirdiklarimiz“Yaşanmamış Hayata Övgü” alt başlığını taşıyan kitap altı bölümden oluşuyor. Bölümlerin isimleri ise şöyle: Hüsran Üzerine, Kavrayamamak Üzerine, Yanına Kâr Kalmak Üzerine, Çıkıp Gitmek Üzerine, Tatmin Üzerine ve Deli Rolü Üzerine. Yazar birçok farklı atıfla ele aldığı konuları açmış ve renklendirmiş. Örneğin hüsrandan bahsederken örneğini Shakespeare’den almış Adam Phillips ve Kral Lear üzerinden bir çözümleme getirmiş. Yazar Lear’ın uğradığı hüsranın kaynağını Cordelia’nın ona olan sevgisini dillendirmemesinde değil, Cordelia’nın ondan bağımsız bir birey oluşunda arıyor. Zira hüsran duygumuz çoğunlukla temelsiz önkabullerimizin boşa çıkmasından kaynaklanıyor. Peki aşkla hüsran arasında nasıl bir ilişki var? Aşkla hüsranı kol kola yürüten çoğunlukla aşk adı altında karşımızdakine yüklediğimiz anlamlar mı? Peki ya tatmin? Arzulanan şeye ulaşmak, bu ister bir nesne isterse bir insan olsun, tatmin getirir mi? Yoksa arzulanan şeye ulaşmak sadece arzu nesnesinin yer değiştirmesine mi sebep olur? Gerçek manada bir tatmin mümkün müdür? Kavrayamamak, ki bu arkadaş ortamında yapılan saçma sapan bir şaka bile olsa, neden küçük düştüğümüzü hissettirir? Kuralları ihlal etmekten aldığımız kirli zevkin kaynağı nedir? Nasıl olur da bizim başımızdan geçmeyen konularda daha iştahla konuşmak, hatta öğüt vermek hevesine tutuluruz?

Adam Philips bu ve benzeri birçok insani durumu merceği altına alıyor Kaçırdıklarımız ile. Bu yolculuğu sırasında da Shakespeare, Freud, Zizek gibi edebiyatın, psikolojinin ve felsefenin yetkin isimleriyle paslaşmadan duramıyor. Siz de bu yolculuk sırasında Adam Phillips’e eşlik etmek ve onun vasıtasıyla kendi kişisel yolculuğunuza da adım atmak isterseniz bu kitabı kaçırmamanızı öneririz. Kaçırdıklarımız’ı Nail Kitabevi raflarında bulabilirsiniz. Şimdiden iyi okumalar!

Kaçırdıklarımız

Adam Phillips

Çeviren: Selin Siral

Metis Yayınları / Eylül 2015

Fiyat:16 TL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s