Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens

Nerede doğduk? Buraya nasıl geldik? Ve türümüzün devamlılığını nasıl sağladık? İnsan türününü oldukça kısa tarihini merak edenlerdenseniz Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens sizin için biçilmiş kaftan!

_MG_2159dDiğer rakiplerini egale edip türünün devamlılığını sağlayan Homo Sapiens sandığımız kadar masum değil. Avcı-toplayıcı bir hayattan sonra Tarım Devrimi ile yerleşik hayata geçmek ve buna bağlı oluşan mülkiyet tutkusu Sapiens dışındaki diğer türlerin sonunu getirmiş olabilir mi? Dahası Sapiens’in varlığı diğer memelileri de felakete sürüklemiş olabilir mi? Sapiens’in ortaya çıkışından sonra Kuzey Amerika’da var olan 47 türün 34’ünün tarihe karıştığını düşününce bu soruya olumlu yanıt vermek çok kolay değil. Unutmadan ekleyelim: Homo Sapiens ayak basmadan evvel Avustralya’da 50 kilonun üstünde 26 keseli hayvan türü vardı, biz bugün bu türler içinden ancak kanguruyu bilebiliyoruz.

Homo Sapiens’in kısa tarihine şöyle bir göz atmak isterseniz Kolektif Kitap’tan çıkan Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens’i Nail Kitabevi raflarında bulabilirsiniz.

 

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens

Yuval Noah Harari

Kolektif Kitap- 28 TL

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s