Kibritleri Çok Seven Küçük Kız

Kibritleri Çok Seven Küçük Kız, daha önce iki kitabı yayınlanmış olan Kanadalı yazar Gaétan Soucy’nin 1998 yılında dünya edebiyat sahnesinde büyük bir heyecan ve beğeni uyandıran, hatta bir başyapıt olarak karşılanan ilk romanı.

_MG_2548dBir tiran olan babalarının ölümünün ardından, dış dünyayla hiç ilişki kurmadan yaşadıkları malikânenin dışındaki hayatla ve nasıl kullanacaklarını bilemedikleri özgürlükleriyle başa çıkmayı öğrenmeye çalışan iki çocuğun şaşırtıcı ve sarsıcı hikâyesi; istisnai ve olağandışı yazar Soucy’nin edebî dehasının en çarpıcı örneği.

“Kardeşimle ben kâinatla baş etmek zorunda kaldık, çünkü baba bir sabah, daha gün ağarmadan, ruhunu sessizce teslim etti.”

Bu çarpıcı giriş cümlesiyle açılıyor roman. Görece kısa bir roman olmasına rağmen bu çarpıcı anlatımını roman boyunca sürdürmeyi de başarıyor. İsminin sempatikliği sizi yanıltmasın, babalarının ölümüyle başlayan hikayede kardeşlerin yaşadığı çözülme oldukça sert ve bir o kadar da alaycı.

Can Yayınları’ndan çıkan demir leblebi niteliğindeki bu kısa ama vurucu romanı Nail Kitabevi raflarında bulabilirsiniz. İyi okumalar dileriz!

Kibritleri Çok Seven Küçük Kız

Gaetan Soucy – Can Yayınları

14 TL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s